Грамбин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грамбин
Грамбин од воздух
Грамбин од воздух
Грамбин is located in Германија
Грамбин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. На Шчеќински Залив
Градоначалник Викторија Штајн
Основни податоци
Површина 17,88 км2
Надм. височина 3 м
Население 422 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17375
Повик. бр. 039771, 039774
Портал www.grambin.de
Местоположба на Грамбин во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°45′N 14°00′E / 53.750° СГШ; 14.000° ИГД / 53.750; 14.000Координати: 53°45′N 14°00′E / 53.750° СГШ; 14.000° ИГД / 53.750; 14.000

Грамбин (германски: Grambin) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)