Духеров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Духеров
Грб на Духеров
Духеров is located in Германија
Духеров
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Анклам-Ланд
Градоначалник Карстен Науман
Основни податоци
Површина 77,28 км2
Надм. височина 4 м
Население 2.519 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17398
Повик. бр. 039726
Портал www.amt-anklam-land.de
Местоположба на Духеров во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°46′N 13°47′E / 53.767° СГШ; 13.783° ИГД / 53.767; 13.783Координати: 53°46′N 13°47′E / 53.767° СГШ; 13.783° ИГД / 53.767; 13.783

Духеров (германски: Ducherow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)