Мајерсберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мајерсберг
Црква во Мајерсберг
Црква во Мајерсберг
Црква во Мајерсберг
Мајерсберг во рамките на Германија
Мајерсберг
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. На Шчеќински Залив
Градоначалник Герхард Зајке
Основни податоци
Површина 10,11 км2
Надм. височина 10 м
Население 420 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17375
Повик. бр. 039778
Портал www.eggesin.de
Местоположба на Мајерсберг во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°41′N 13°56′E / 53.683° СГШ; 13.933° ИГД / 53.683; 13.933Координати: 53°41′N 13°56′E / 53.683° СГШ; 13.933° ИГД / 53.683; 13.933

Мајерсберг (германски: Meiersberg) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)