Зауцин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зауцин
Зауцин is located in Германија
Зауцин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. На Пенештром
Градоначалник Јирген Штајнбис
Основни податоци
Површина 6,61 км2
Надм. височина 0 м
Население 453 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17440
Повик. бр. 03 8 36
Портал www.amt-am-peenestrom.de
Местоположба на Зауцин во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 54°02′N 13°47′E / 54.033° СГШ; 13.783° ИГД / 54.033; 13.783Координати: 54°02′N 13°47′E / 54.033° СГШ; 13.783° ИГД / 54.033; 13.783

Зауцин (германски: Sauzin) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Општината се состои од Зауцин и Цимиц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)