Рамин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рамин
Рамин is located in Германија
Рамин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Лекниц-Пенкун
Градоначалник Рајнхарт Рецлаф
Основни податоци
Површина 46,95 км2
Надм. височина 25 м
Население 678 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17321
Повик. бр. 039749
Портал www.loecknitz-online.de
Местоположба на Рамин во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°24′N 14°17′E / 53.400° СГШ; 14.283° ИГД / 53.400; 14.283Координати: 53°24′N 14°17′E / 53.400° СГШ; 14.283° ИГД / 53.400; 14.283

Рамин (германски: Ramin) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)