Луков (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Луков (Германија)
Луков (Германија) is located in Германија
Луков (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. На Шчеќински Залив
Градоначалник Илзе Гебхарт
Основни податоци
Површина 37,57 км2
Надм. височина 10 м
Население 591 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17375
Повик. бр. 039775
Портал www.eggesin.de
Местоположба на Луков (Германија) во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°41′N 14°09′E / 53.683° СГШ; 14.150° ИГД / 53.683; 14.150Координати: 53°41′N 14°09′E / 53.683° СГШ; 14.150° ИГД / 53.683; 14.150

Луков (германски: Luckow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Fachwerkkirche Luckow 2015 W.jpg

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)