Малхов (амт)

Координати: 53°28′01″N 12°25′01″E / 53.467° СГШ; 12.417° ИГД / 53.467; 12.417
Од Википедија — слободната енциклопедија

Малхов (германски: Malchow) — општинска заедница во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Малхов.

Општинската заедница Малхов се состои од следниве општини:

  1. Алт Шверин
  2. Финфзен
  3. Герен-Лебин
  4. Малхов
  5. Носентинер Хите
  6. Пенков
  7. Зилц
  8. Валов
  9. Цислов

53°28′01″N 12°25′01″E / 53.467° СГШ; 12.417° ИГД / 53.467; 12.417