Запад-Риген

Координати: 54°28′01″N 13°10′59″E / 54.467° СГШ; 13.183° ИГД / 54.467; 13.183
Од Википедија — слободната енциклопедија

Запад-Риген (германски: West-Rügen) — општинска заедница во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Замтенс.

Општинската заедница Запад-Риген се состои од следниве општини:

 1. Алтефер
 2. Дрешвиц
 3. Гингст
 4. Хидензе
 5. Клис
 6. Нојенкирхен
 7. Рамбин
 8. Замтенс
 9. Шапроде
 10. Трент
 11. Уманц

54°28′01″N 13°10′59″E / 54.467° СГШ; 13.183° ИГД / 54.467; 13.183