Рамбин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рамбин
Грб на Рамбин
Рамбин is located in Германија
Рамбин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Запад-Риген
Градоначалник Кристијан Тиде
Основни податоци
Површина 31,43 км2
Надм. височина 5 м
Население 925 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 29 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18573
Повик. бр. 038306
Портал Вест-Риген
Местоположба на Рамбин во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°21.300′N 13°12.280′E / 54.355000° СГШ; 13.204667° ИГД / 54.355000; 13.204667Координати: 54°21.300′N 13°12.280′E / 54.355000° СГШ; 13.204667° ИГД / 54.355000; 13.204667

Рамбин (германски: Rambin) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]