Ној Бартелсхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ној Бартелсхаген
Ној Бартелсхаген is located in Германија
Ној Бартелсхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Нипарс
Градоначалник Хорст Бадендик
Основни податоци
Површина 17,36 км2
Надм. височина 1 м
Население 320 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18442
Повик. бр. 038321
Портал www.neubartelshagen.de
Местоположба на Ној Бартелсхаген во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°21′N 12°52′E / 54.350° СГШ; 12.867° ИГД / 54.350; 12.867Координати: 54°21′N 12°52′E / 54.350° СГШ; 12.867° ИГД / 54.350; 12.867

Ној Бартелсхаген (германски: Neu Bartelshagen) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)