Загард

Координати: 54°31′N 13°33′E / 54.517° СГШ; 13.550° ИГД / 54.517; 13.550
Од Википедија — слободната енциклопедија
Загард
Црква Св. Михаел во Загард
Црква Св. Михаел во Загард
Црква Св. Михаел во Загард
Грб на Загард
Загард во рамките на Германија
Загард
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Север-Риген
Градоначалник Ене Зар (Die Linke)
Основни податоци
Површина 27,93 км2
Надм. височина 15 м
Население 2.398 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18551
Повик. бр. 038302
Портал http://www.ruegen.de/sagard.html
Местоположба на Загард во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°31′N 13°33′E / 54.517° СГШ; 13.550° ИГД / 54.517; 13.550

Загард (германски: Sagard) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Општината претставува административно седиште на општинската заедница Север-Риген.

Историја[уреди | уреди извор]

Загард е првпат споменат во 1250 како Цагард (Zagard). Името на општината Загард потекнува од словенскиот јазик и значи нешто како „затвор“ или „утврдена населба“. Ова се однесувало на словенскиот бург од XII век, кој порано се наоѓал овде.

Околу 1750 се наоѓаат почетоците на одморалиштето. Во 1795, свештеникот Хајнрих Кристоф фон Вилих и неговиот брат, окружниот доктор, Мориц фон Вилих, го отвориле институтот за лечење. Бањската установа работеле до 1830. Денес, историскиот парк потсетува на поранешниот бањски парк со неговите шеталишта, фонтани и бањи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]