Зидерхолц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зидерхолц
Капела Грибенов
Капела Грибенов
Зидерхолц is located in Германија
Зидерхолц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Градоначалник Александер Бенкерт
Основни податоци
Површина 148,96 км2
Надм. височина 10 м
Население 4.042 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18516
Повик. бр. 038331
Портал www.suderholz.de
Местоположба на Зидерхолц во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°05′N 13°08′E / 54.083° СГШ; 13.133° ИГД / 54.083; 13.133Координати: 54°05′N 13°08′E / 54.083° СГШ; 13.133° ИГД / 54.083; 13.133

Зидерхолц (германски: Süderholz) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Била создадена со спојување на повеќе општини на 1 јануари 1999 (означени со накосени букви) и се состои од следниве села:

  • Бартмансхаген
  • Вилерсвалде
  • Кашов
  • Грибенов
  • Кројцмансхаген
  • Вилерсхузен
  • Клајн Бисдорф
  • Шмитков
  • Канделин
  • Царневанц
  • Лисов
  • Грос Бисдорф
  • Нојендорф
  • Вистенај
  • Вист Елдена
  • Бенкенхаген
  • Прицмансхаген
  • Клевенов
  • Барков
  • Болтенхаген
  • Погендорф
  • Вистенбилов
  • Гилцов-Дорф
  • Раков
  • Бретвиш
  • Дени
  • Гришов
  • Грабов

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]