Глове

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Глове
Црква Св. Павле во Бобин
Црква Св. Павле во Бобин
Грб на Глове
Глове is located in Германија
Глове
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Север-Риген
Градоначалник Уве Радајзен
Основни податоци
Површина 22,14 км2
Надм. височина 4 м
Население 974 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18551
Повик. бр. 038302
Портал www.glowe.de
Местоположба на Глове во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°34′13″N 13°28′8″E / 54.57028° СГШ; 13.46889° ИГД / 54.57028; 13.46889Координати: 54°34′13″N 13°28′8″E / 54.57028° СГШ; 13.46889° ИГД / 54.57028; 13.46889

Глове (германски: Glowe) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Претставува покраински признато одморалиште.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]