Трибзес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трибзес
Грб на Трибзес
Трибзес се наоѓа во Германија
Трибзес
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Рекниц-Требелтал
Градски единици 5
Градоначалник Томас Д. Молкентин (CDU)
Основни податоци
Површина 54,75 км2
Надм. височина 4 м
Население 2.636 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18465
Повик. бр. 038320
Портал www.stadt-tribsees.de
Местоположбата на градот Трибзес во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°05′00″ СГШ 12°45′00″ ИГД / 

Трибзес (германски: Tribsees) — град во округот Западна Померанија-Риген, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на 33 километри југозападно од Штралзунд и 40 километри источно од Росток. Градот претставува административно седиште на општинската заедница Рекниц-Требелтал.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)