Алтенплен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алтенплен
Алтенплен is located in Германија
Алтенплен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Алтенплен
Градоначалник Рајнер Бернт
Основни податоци
Површина 20,05 км2
Надм. височина 3 м
Население 966 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18445
Повик. бр. 038323
Портал www.altenpleen.de
Местоположба на Алтенплен во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°21′24″N 12°56′31″E / 54.35667° СГШ; 12.94194° ИГД / 54.35667; 12.94194Координати: 54°21′24″N 12°56′31″E / 54.35667° СГШ; 12.94194° ИГД / 54.35667; 12.94194

Алтенплен (германски: Altenpleen) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)