Лисов (Штралзунд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лисов
Лисов (Штралзунд) is located in Германија
Лисов (Штралзунд)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Нипарс
Градоначалник Верена Куфал
Основни податоци
Површина 18,86 км2
Надм. височина 8 м
Население 783 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18442
Повик. бр. 03831
Портал www. niepars.de
Местоположба на Лисов во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°17′N 13°02′E / 54.283° СГШ; 13.033° ИГД / 54.283; 13.033Координати: 54°17′N 13°02′E / 54.283° СГШ; 13.033° ИГД / 54.283; 13.033

Лисов (германски: Lüssow) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)