Рихтенберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рихтенберг
Грб на Рихтенберг
Рихтенберг is located in Германија
Рихтенберг
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Францбург-Рихтенберг
Градоначалник Карлдитер Вегнер
Основни податоци
Површина 15,63 км2
Надм. височина 19 м
Население 1.325 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18461
Повик. бр. 038322
Портал www.amt-franzburg-richtenberg.de
Местоположба на градот Рихтенберг во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°12′N 12°52′E / 54.200° СГШ; 12.867° ИГД / 54.200; 12.867Координати: 54°12′N 12°52′E / 54.200° СГШ; 12.867° ИГД / 54.200; 12.867

Рихтенберг (германски: Richtenberg) — град во округот Западна Померанија-Риген, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа 18 километри југозападно од Штралзунд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)