Кумеров (Штралзунд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кумеров
Кумеров (Штралзунд) is located in Германија
Кумеров (Штралзунд)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Нипарс
Градоначалник Манфред Ланге
Основни податоци
Површина 11,55 км2
Надм. височина 5 м
Население 315 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18442
Повик. бр. 038321
Портал www. niepars.de
Местоположба на Кумеров во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°18′N 12°53′E / 54.300° СГШ; 12.883° ИГД / 54.300; 12.883Координати: 54°18′N 12°53′E / 54.300° СГШ; 12.883° ИГД / 54.300; 12.883

Кумеров (германски: Kummerow) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)