Нипарс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нипарс
Грб на Нипарс
Нипарс is located in Германија
Нипарс
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Нипарс
Градоначалник Бербел Шилинг
Основни податоци
Површина 35,90 км2
Надм. височина 27 м
Население 1.814 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. VR
Пошт. бр. 18442
Повик. бр. 038321
Портал www. niepars.de
Местоположба на Нипарс во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°19′N 12°55′E / 54.317° СГШ; 12.917° ИГД / 54.317; 12.917Координати: 54°19′N 12°55′E / 54.317° СГШ; 12.917° ИГД / 54.317; 12.917

Нипарс (германски: Niepars) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)