Вик на Дарс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вик на Дарс
Вик на Дарс is located in Германија
Вик на Дарс
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Дарс/Фишланд
Градоначалник Бернд Еверс
Основни податоци
Површина 8,93 км2
Надм. височина 3 м
Население 700 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 78 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18375
Повик. бр. 038233
Портал www.darss-fischland.de
Местоположба на Вик на Дарс во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°24′35″N 12°34′55″E / 54.40972° СГШ; 12.58194° ИГД / 54.40972; 12.58194Координати: 54°24′35″N 12°34′55″E / 54.40972° СГШ; 12.58194° ИГД / 54.40972; 12.58194

Вик на Дарс (германски: Wieck auf dem Darß) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)