Пархтиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пархтиц
Велепоседничката куќа Болдевиц во Пархтиц
Велепоседничката куќа Болдевиц во Пархтиц
Пархтиц is located in Германија
Пархтиц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Берген на Риген
Градоначалник Вилфрид Шулт
Основни податоци
Површина 25,05 км2
Надм. височина 27 м
Население 767 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18528
Повик. бр. 03838, 038305
Портал www.amt-bergen-auf-ruegen.de
Местоположба на Пархтиц во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°25′N 13°23′E / 54.417° СГШ; 13.383° ИГД / 54.417; 13.383Координати: 54°25′N 13°23′E / 54.417° СГШ; 13.383° ИГД / 54.417; 13.383

Пархтиц (германски: Parchtitz) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Географија и сообраќај[уреди | уреди извор]

Пархтиц е сместен 3 километри северозападно од Берген на Риген и се наоѓа на Дувенбек, единствениот голем поток на Риген. Изворот на потокот е Ноненското Езеро, кое исто така се наоѓа во Пархтиц и кое било повторно наполнето во 1993, откако долг период било исушено. Селото се наоѓа на патот 30 од Берген до Гингст. Сојузниот автопат Б96 и железничката линија од Штралзунд до Засниц поминува источно од селото.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Во рамки на општината влегуваат следниве села:[2]

  • Пархтиц
  • Болдевиц
  • Гадемов
  • Муглиц
  • Нојендорф
  • Платвиц
  • Рајшвиц
  • Фолксхаген
  • Вилихоф

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]