Лидерсхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лидерсхаген
Лидерсхаген is located in Германија
Лидерсхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Барт
Градоначалник Герхилд Балцер
Основни податоци
Површина 13,94 км2
Надм. височина 17 м
Население 558 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18314
Повик. бр. 038227
Портал www.amt-barth.de
Местоположба на Лидерсхаген во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°18′N 12°37′E / 54.300° СГШ; 12.617° ИГД / 54.300; 12.617Координати: 54°18′N 12°37′E / 54.300° СГШ; 12.617° ИГД / 54.300; 12.617

Лидерсхаген (германски: Lüdershagen) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на околу 18 километри југозападно од Барт и околу 15 километри источно од Рибниц-Дамгартен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)