Крамерхоф

Координати: 54°21′N 13°03′E / 54.350° СГШ; 13.050° ИГД / 54.350; 13.050
Од Википедија — слободната енциклопедија
Крамерхоф
Замок во Крамерхоф
Замок во Крамерхоф
Замок во Крамерхоф
Крамерхоф во рамките на Германија
Крамерхоф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Алтенплен
Градоначалник Фридрих-Кристијан Зајде
Основни податоци
Површина 17,90 км2
Надм. височина 0,5 м
Население 1.894 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 106 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18445
Повик. бр. 03831
Портал www.altenpleen.de
Местоположба на Крамерхоф во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°21′N 13°03′E / 54.350° СГШ; 13.050° ИГД / 54.350; 13.050

Крамерхоф (германски: Kramerhof) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)