Клаусдорф (Штралзунд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клаусдорф
Клаусдорф (Штралзунд) is located in Германија
Клаусдорф (Штралзунд)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Алтенплен
Градоначалник Томас Рајхенбах
Основни податоци
Површина 11,67 км2
Надм. височина 0,5 м
Население 664 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18445
Повик. бр. 038323
Портал www.klausdorf-vorpommern.de
Местоположба на Клаусдорф во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°24′N 13°01′E / 54.400° СГШ; 13.017° ИГД / 54.400; 13.017Координати: 54°24′N 13°01′E / 54.400° СГШ; 13.017° ИГД / 54.400; 13.017

Клаусдорф (германски: Klausdorf) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)