Витенхаген

Координати: 54°11′N 13°05′E / 54.183° СГШ; 13.083° ИГД / 54.183; 13.083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Витенхаген
Црква во Витенхаген
Црква во Витенхаген
Црква во Витенхаген
Витенхаген во рамките на Германија
Витенхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Милцов
Градоначалник Клаус Вајсброт
Основни податоци
Површина 46,92 км2
Надм. височина 10 м
Население 1.155 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18510
Повик. бр. 038327
Портал www.amt-miltzow.de
Местоположба на Витенхаген во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°11′N 13°05′E / 54.183° СГШ; 13.083° ИГД / 54.183; 13.083

Витенхаген (германски: Wittenhagen) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)