Бад Зилце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бад Зилце
Санаториум во Бад Зилце
Санаториум во Бад Зилце
Грб на Бад Зилце
Бад Зилце is located in Германија
Бад Зилце
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Рекниц-Требелтал
Градоначалник Дорис Шмуцер
Основни податоци
Површина 26,37 км2
Надм. височина 11 м
Население 1.731 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18334
Повик. бр. 038229
Портал www.badsuelze.de
Местоположба на градот Бад Зилце во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°08′N 12°40′E / 54.133° СГШ; 12.667° ИГД / 54.133; 12.667Координати: 54°08′N 12°40′E / 54.133° СГШ; 12.667° ИГД / 54.133; 12.667

Бад Зилце (германски: Bad Sülze) — град во округот Западна Померанија-Риген, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на реката Рекниц, 35 километри југозападно од Штралзунд и 35 километри источно од Росток.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)