Кенц-Кистров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кенц-Кистров
Црква во Кенц
Црква во Кенц
Кенц-Кистров is located in Германија
Кенц-Кистров
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Барт
Градоначалник Рихард Брекер-Шмит
Основни податоци
Површина 17,23 км2
Надм. височина 19 м
Население 524 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18314
Повик. бр. 038231
Портал www.amt-barth.de/kenz
Местоположба на Кенц-Кистров во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°20′N 12°46′E / 54.333° СГШ; 12.767° ИГД / 54.333; 12.767Координати: 54°20′N 12°46′E / 54.333° СГШ; 12.767° ИГД / 54.333; 12.767

Кенц-Кистров (германски: Kenz-Küstrow) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Во текот на средниот век, Кенц бил важно одредиште за аџилак. Барним VI, померански војвода, е погребан во Кенц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)