Прејди на содржината

Алтенкирхен (Риген)

Координати: 54°38′10″N 13°20′38″E / 54.63611° СГШ; 13.34389° ИГД / 54.63611; 13.34389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алтенкирхен
Црква во Алтенкирхен
Црква во Алтенкирхен
Црква во Алтенкирхен
Алтенкирхен (Риген) во рамките на Германија
Алтенкирхен (Риген)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Север-Риген
Градоначалник Јута Зил
Основни податоци
Површина 22,42 км2
Надм. височина 20 м
Население 901 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18556
Повик. бр. 038391
Местоположба на Алтенкирхен во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°38′10″N 13°20′38″E / 54.63611° СГШ; 13.34389° ИГД / 54.63611; 13.34389

Алтенкирхен (германски: Altenkirchen) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Општината се наоѓа во северниот дел на островот Риген во Балтичкото Море.

Во општината влегуваат и следниве места: Древолдке, Гудериц, Ланкенсбург, Матхов, Шварбе, Презенске, Волин и Цилиц.

Неговото потекнува од неговата позната парохиска црква, чија изградба се верува дека започнала околу 1185.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)