Линдхолц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Линдхолц
Линдхолц се наоѓа во Германија
Линдхолц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Рекниц-Требелтал
Градоначалник Хартмут Колшевски
Основни податоци
Површина 39,91 км2
Надм. височина 14 м
Население 651 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18334
Повик. бр. 038320, 038329
Портал www.recknitz-trebeltal.de
Местоположбата на Линдхолц во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°03′00″ СГШ 12°42′00″ ИГД / 

Линдхолц (германски: Lindholz) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)