Дрехов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дрехов
Црква во Дрехов
Црква во Дрехов
Црква во Дрехов
Дрехов во рамките на Германија
Дрехов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Рекниц-Требелтал
Градоначалник Хајко Шице
Основни податоци
Површина 15,51 км2
Надм. височина 19 м
Население 219 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18465
Повик. бр. 038320
Портал www.drechow.de
Местоположба на Дрехов во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°08′N 12°48′E / 54.133° СГШ; 12.800° ИГД / 54.133; 12.800Координати: 54°08′N 12°48′E / 54.133° СГШ; 12.800° ИГД / 54.133; 12.800

Дрехов (германски: Drechow) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)