Прејди на содржината

Прон

Координати: 54°22′N 13°01′E / 54.367° СГШ; 13.017° ИГД / 54.367; 13.017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Прон
Авионски поглед кон Прон
Авионски поглед кон Прон
Авионски поглед кон Прон
Грб на Прон
Прон во рамките на Германија
Прон
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Алтенплен
Градоначалник Петер Месинг
Основни податоци
Површина 16,08 км2
Надм. височина 0,5 м
Население 2.166 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 135 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP / VR од 2011
Пошт. бр. 18445
Повик. бр. 038323
Портал www.prohn.de
Местоположба на Прон во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°22′N 13°01′E / 54.367° СГШ; 13.017° ИГД / 54.367; 13.017

Прон (германски: Prohn) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)