Позериц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Позериц
Црква Св. Богородица
Црква Св. Богородица
Позериц се наоѓа во Германија
Позериц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Берген на Риген
Градоначалник Михаел Бурмајстер
Основни податоци
Површина 40,17 км2
Надм. височина 22 м
Население 1.012 (31 декември 2015)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18574
Повик. бр. 038304, 038307
Местоположбата на Позериц во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°17′00″ СГШ 13°16′00″ ИГД / 

Позериц (германски: Poseritz) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]