Вендиш Багендорф

Координати: 54°05′N 12°57′E / 54.083° СГШ; 12.950° ИГД / 54.083; 12.950
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вендиш Багендорф
Улица во Вендиш Багендорф
Улица во Вендиш Багендорф
Улица во Вендиш Багендорф
Вендиш Багендорф во рамките на Германија
Вендиш Багендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Францбург-Рихтенберг
Градоначалник Кристијане Опиц
Основни податоци
Површина 21,32 км2
Надм. височина 19 м
Население 535 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18513
Повик. бр. 038326
Портал www.amt-franzburg-richtenberg.de
Местоположба на Вендиш Багендорф во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°05′N 12°57′E / 54.083° СГШ; 12.950° ИГД / 54.083; 12.950

Вендиш Багендорф (германски: Wendisch Baggendorf) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)