Зелен (Западна Померанија)

Координати: 54°23′N 13°23′E / 54.383° СГШ; 13.383° ИГД / 54.383; 13.383
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зелен
Поглед на Зелен со неговата црква
Поглед на Зелен со неговата црква
Поглед на Зелен со неговата црква
Зелен (Западна Померанија) во рамките на Германија
Зелен (Западна Померанија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Берген на Риген
Градоначалник Манфред Келер
Основни податоци
Површина 20,59 км2
Надм. височина 42 м
Население 877 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18528
Повик. бр. 03838
Портал www.amt-bergen-auf-ruegen.de
Местоположба на Зелен во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°23′N 13°23′E / 54.383° СГШ; 13.383° ИГД / 54.383; 13.383

Зелен (германски: Sehlen) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]