Вик (Риген)

Координати: 54°37′20″N 13°17′21″E / 54.62222° СГШ; 13.28917° ИГД / 54.62222; 13.28917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вик
Црква Св. Ѓорѓи во Вик
Црква Св. Ѓорѓи во Вик
Црква Св. Ѓорѓи во Вик
Грб на Вик
Вик (Риген) во рамките на Германија
Вик (Риген)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Север-Риген
Градоначалник Петра Хардер
Основни податоци
Површина 25,53 км2
Надм. височина 2 м
Население 1.061 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18556
Повик. бр. 038391
Портал www.wiek-ruegen.de
Местоположба на Вик во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°37′20″N 13°17′21″E / 54.62222° СГШ; 13.28917° ИГД / 54.62222; 13.28917

Вик (германски: Wiek) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]