Ланкен-Границ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ланкен-Границ
Замок Границ
Замок Границ
Ланкен-Границ is located in Германија
Ланкен-Границ
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Менхгут-Границ
Градоначалник Клаус-Дитер Голе
Основни податоци
Површина 13,78 км2
Надм. височина 25 м
Население 419 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18586
Повик. бр. 038301, 038303, 038393
Портал www.amt-moenchgut.de
Местоположба на Ланкен-Границ во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°22′N 13°38′E / 54.367° СГШ; 13.633° ИГД / 54.367; 13.633Координати: 54°22′N 13°38′E / 54.367° СГШ; 13.633° ИГД / 54.367; 13.633

Ланкен-Границ (германски: Lancken-Granitz) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Близу селата Ланкен и Буртевиц се наоѓаат неколку мегалитски гробови од неолитско време.

Општината Ланкен-Границ се состои од следниве села:

  • Ланкен-Границ
  • Блишов
  • Буртевиц
  • Думертевиц
  • Гарфтиц
  • Гобин
  • Ној Редевиц
  • Прец
  • Царнеков

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]