Шлемин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шлемин
Замок Шлемин
Замок Шлемин
Шлемин is located in Германија
Шлемин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Рибниц-Дамгартен
Градоначалник Кристел Кранц
Основни податоци
Површина 21,83 км2
Надм. височина 22 м
Население 287 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18320
Повик. бр. 038225
Портал www.ribnitz-damgarten.de
Местоположба на Шлемин во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°14′N 12°41′E / 54.233° СГШ; 12.683° ИГД / 54.233; 12.683Координати: 54°14′N 12°41′E / 54.233° СГШ; 12.683° ИГД / 54.233; 12.683

Шлемин (германски: Schlemmin) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)