Дајелсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дајелсдорф
Црква во Дајелсдорф
Црква во Дајелсдорф
Црква во Дајелсдорф
Дајелсдорф во рамките на Германија
Дајелсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Рекниц-Требелтал
Градоначалник Марита Клат
Основни податоци
Површина 29,78 км2
Надм. височина 19 м
Население 477 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18513
Повик. бр. 038334
Портал www.recknitz-trebeltal.de
Местоположба на Дајелсдорф во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°03′N 12°50′E / 54.050° СГШ; 12.833° ИГД / 54.050; 12.833Координати: 54°03′N 12°50′E / 54.050° СГШ; 12.833° ИГД / 54.050; 12.833

Дајелсдорф (германски: Deyelsdorf) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)