Уманц (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Уманц
Црква во Вазе на островот Уманц
Црква во Вазе на островот Уманц
Грб на Уманц
Уманц (општина) се наоѓа во Германија
Уманц (општина)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Запад-Риген
Градоначалник Ернст-Август Ланге
Основни податоци
Површина 41,83 км2
Надм. височина 1-12 м
Население 544 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18569
Повик. бр. 038305
Местоположбата на Уманц во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°28′00″ СГШ 13°11′00″ ИГД / 

Уманц (германски: Ummanz) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Општината се простира на истоимениот остров, како и на дел од поголемиот остров во негова близина Риген.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]