Бушвиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бушвиц
Бушвиц is located in Германија
Бушвиц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Берген на Риген
Градоначалник Малте Пројс (BFR)
Основни податоци
Површина 10,14 км2
Надм. височина 8 м
Население 236 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18528
Повик. бр. 03838
Портал www.amt-bergen-auf-ruegen.de
Местоположба на Бушвиц во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°26′0″N 13°28′28″E / 54.43333° СГШ; 13.47444° ИГД / 54.43333; 13.47444Координати: 54°26′0″N 13°28′28″E / 54.43333° СГШ; 13.47444° ИГД / 54.43333; 13.47444

Бушвиц (германски: Buschvitz) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]