Бреге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бреге
Поглед од пристаништето
Поглед од пристаништето
Грб на Бреге
Бреге is located in Германија
Бреге
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Север-Риген
Градоначалник Бернт Кунце
Основни податоци
Површина 15,99 км2
Надм. височина 2 м
Население 611 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18556
Повик. бр. 038391
Портал www.breege.de
Местоположба на Бреге во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°36′44″N 13°21′16″E / 54.61222° СГШ; 13.35444° ИГД / 54.61222; 13.35444Координати: 54°36′44″N 13°21′16″E / 54.61222° СГШ; 13.35444° ИГД / 54.61222; 13.35444

Бреге (германски: Breege) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Општината се состои од селата Бреге, Јулиусру, Камин, Лобкевиц и Шмантевиц.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]