Замтенс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Замтенс
Црква во Замтенс
Црква во Замтенс
Грб на Замтенс
Замтенс се наоѓа во Германија
Замтенс
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Запад-Риген
Градоначалник Карин Водрих
Основни податоци
Површина 32,44 км2
Надм. височина 7 м
Население 1.920 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. RÜG
Пошт. бр. 18573
Повик. бр. 038306
Местоположбата на Замтенс во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°21′00″ СГШ 13°16′00″ ИГД / 

Замтенс (германски: Samtens) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Општината претставува административно седиште на општинската заедница Запад-Риген.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]