Зал (Западна Померанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зал
Грб на Зал
Зал (Западна Померанија) is located in Германија
Зал (Западна Померанија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Барт
Градоначалник Волфганг Пирсон (ДХС)
Основни податоци
Површина 48,52 км2
Надм. височина 5 м
Население 1.434 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18317
Повик. бр. 038223
Портал www.barth.de
Местоположба на Зал во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°19′N 12°30′E / 54.317° СГШ; 12.500° ИГД / 54.317; 12.500Координати: 54°19′N 12°30′E / 54.317° СГШ; 12.500° ИГД / 54.317; 12.500

Зал (германски: Saal) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)