Пантелиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пантелиц
Грб на Пантелиц
Пантелиц се наоѓа во Германија
Пантелиц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Нипарс
Градоначалник Гинтер Венцел
Основни податоци
Површина 14,41 км2
Надм. височина 20 м
Население 777 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18442
Повик. бр. 03831
Портал www. niepars.de
Местоположбата на Пантелиц во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Координати 54°18′00″ СГШ 12°58′00″ ИГД / 

Пантелиц (германски: Pantelitz) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018. url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls.  (германски)