Нипарс (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Нипарс (германски: Niepars) — општинска заедница во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Нипарс.

Општинската заедница Нипарс се состои од следниве општини:

  1. Грос Кордсхаген
  2. Јакобсдорф
  3. Кумеров
  4. Лисов
  5. Ној Бартелсхаген
  6. Нипарс
  7. Пантелиц
  8. Штајнхаген
  9. Вендорф
  10. Царендорф

Координати: 54°19′01″ N; 12°55′01″ E / 54.317° СГШ; 12.917° ИГД / 54.317; 12.917