Прејди на содржината

Пархимер Умланд

Координати: 53°28′01″N 11°48′00″E / 53.467° СГШ; 11.8° ИГД / 53.467; 11.8
Од Википедија — слободната енциклопедија

Пархимер Умланд (германски: Parchimer Umland) — општинска заедница во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Пархим, иако самиот град не е дел од општинската заедница.

Општинската заедница Пархимер Умланд се состои од следниве општини:

  1. Домзил
  2. Грос Годемс
  3. Каренцин
  4. Левицранд
  5. Обере Варнов
  1. Ром
  2. Шпорниц
  3. Штолпе
  4. Цигендорф
  5. Целков

53°28′01″N 11°48′00″E / 53.467° СГШ; 11.8° ИГД / 53.467; 11.8