Цигендорф

Координати: 53°17′N 11°49′E / 53.283° СГШ; 11.817° ИГД / 53.283; 11.817
Од Википедија — слободната енциклопедија
Цигендорф
Црква во Мајерсторф
Црква во Мајерсторф
Црква во Мајерсторф
Цигендорф во рамките на Германија
Цигендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Пархимер Умланд
Месни единици 6
Градоначалник Петер Фридрих
Основни податоци
Површина 36,48 км2
Надм. височина 49 м
Население 632 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19372
Повик. бр. 038721
Портал www.amt-parchimer-umland.de
Местоположба на Цигендорф во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°17′N 11°49′E / 53.283° СГШ; 11.817° ИГД / 53.283; 11.817

Цигендорф (германски: Ziegendorf) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)