Техентин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Техентин
Црква во Техентин
Црква во Техентин
Грб на Техентин
Техентин is located in Германија
Техентин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Голдберг-Милдениц
Месни единици 5
Градоначалник Ханс Хелмут Герц
Основни податоци
Површина 41,42 км2
Надм. височина 63 м
Население 739 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19399
Повик. бр. 038736
Портал www.gemeinde-techentin.de
Местоположба на Техентин во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°35′N 11°59′E / 53.583° СГШ; 11.983° ИГД / 53.583; 11.983Координати: 53°35′N 11°59′E / 53.583° СГШ; 11.983° ИГД / 53.583; 11.983

Техентин (германски: Techentin) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)