Хагенов

Координати: 53°25′N 11°11′E / 53.417° СГШ; 11.183° ИГД / 53.417; 11.183
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хагенов
Градското собрание на Хагенов
Градското собрание на Хагенов
Градското собрание на Хагенов
Знаме на Хагенов
Грб на Хагенов
Хагенов во рамките на Германија
Хагенов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Градоначалник Гизела Шварц
Основни податоци
Површина 67,44 км2
Надм. височина 25 м
Население 12.245 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 182 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LUP
Пошт. бр. 19230
Повик. бр. 03883
Портал www.hagenow.de
Местоположба на градот Хагенов во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°25′N 11°11′E / 53.417° СГШ; 11.183° ИГД / 53.417; 11.183

Хагенов (германски: Hagenow) — град во округот Лудвигслуст-Пархим, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа 30 километри јужно од Шверин. Градот претставува административно седиште на општинската заедница Хагенов-Ланд, иако самиот град не е член на истата.

Најзначајни знаменитости во градот се обновениот дел на стариот град, градската црква изградена во 1875-1879 во неоготика и градскиот музеј, сместен во фахверк-куќа од XVIII век.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]