Шосин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шосин
Замок во Шосин
Замок во Шосин
Замок во Шосин
Шосин во рамките на Германија
Шосин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Штралендорф
Месни единици 2
Градоначалник Хајко Вајс
Основни податоци
Површина 11,41 км2
Надм. височина 39 м
Население 253 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LWL
Пошт. бр. 19073
Повик. бр. 03869, 03850, 03859
Портал www.amt-stralendorf.de
Местоположба на Шосин во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Карта
Координати 53°32′N 11°13′E / 53.533° СГШ; 11.217° ИГД / 53.533; 11.217Координати: 53°32′N 11°13′E / 53.533° СГШ; 11.217° ИГД / 53.533; 11.217

Шосин (германски: Schossin) — општина во округот Лудвигслуст-Пархим, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)